Innehåller reklam och annonslänkar.
Ni som läser den här bloggen vet ju att jag skrivit om MIPS sedan de kom in på börsen. Det har varit en volatil resa även detta, men nu kommer belöningen med råge.
Lyssna gärna på presentationen här:
http://www.mipscorp.com/wp-content/uploads/2018/08/6066408.mp3
- Stark försäljningsökning och lönsamhet, de exekverar på tidigare plan nu. Skalbarhet som syns.
- Inga pågående patenttvister.
- Tidigare har t.ex. Folksam och andra försäkringsbolag uttalat sig positivt om MIPS produkter. Kul att även ett amerikanskt universitet nu bekräftar detta i en studie.
- Stark balansräkning. Snart för stark?.. Förvärv eller utdelning framöver?
- Ledningen intygar upprepat att allt går enligt tidigare kommunicerad plan. Snacka om att pantsätta sitt renomme."Under promise, over deliver"?... Sett till total marknad så har bolaget bara börjat skrapa på ytan.
Vad finns egentligen att inte gilla med denna rapport? Inte mycket, ja kanske aktiepriset då? Men, då ska man komma ihåg att ett mycket vanligt misstag är att sälja bra bolag alldeles för tidigt. De e bara å åk.
Länk till MIPS hos Avanza
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar